Board of Directors

Lei Sun
Chairman of the Board of Directors and Chief Executive Officer

Lei Sun has been our chief executive officer since our inception, our director since January 2014, and our chairman of the board of directors since November 2017. Mr. Sun has over fifteen years of experience in financial services industry and is a recipient of numerous prestigious national awards. Prior to founding our company in August 2006, Mr. Sun was a senior manager at the head office of China Minsheng Bank (HKEX: 1988) from September 2005 to August 2006. From August 2005 to September 2005, Mr. Sun served as a department head with Digital China Group Co., Ltd. (SZ: 000034) in charge of the development of internet financing products. Prior to that, Mr. Sun served as a director of banking service department with Taihe Chengxin Investment Co., Ltd. from August 2004. From March 2003 to August 2004, Mr. Sun served as the department head of financial services department of Hi Sun Technology (China) Limited (HKEX: 0818). Mr. Sun received his bachelor's degree in finance and EMBA from Peking University in 2003 and 2013, respectively.

Chairman of the Board
Member of the Nominating and Corporate Governance Committee
Yanjun Lin
Chief Financial Officer and Director, Chief Executive Officer of Our International Businesses

Yanjun Lin joined us in April 2015, and has been our chief financial officer since April 2016, chief executive officer of 9F Primasia Securities since August 2016, and chief executive officer of our international businesses since September 2017, and our director since November 2017. Mr. Lin has worked in the banking and finance industry for more than 15 years. Mr. Lin has been serving as an independent non-executive director of Bank of Jinzhou Co., Ltd. (HKEX: 0416) since January 2017. Mr. Lin served as the director of Barclays Capital Asia Limited from August 2012 to April 2015. Prior to that, Mr. Lin served as an associate, vice president and director at Credit Suisse (Hong Kong)Limited from June 2008 to August 2012. Mr. Lin was an investment banker with BOC International Holdings Limited, Cazenove (Asia) Limited and Bear Stearns Asia Limited before joining Credit Suisse (Hong Kong) Limited. Mr. Lin also currently serves as the director of Asian Youth Orchestra, the director of Smart Finance Research Center of Financial Science and Technology Institute at Tsinghua University, the deputy secretary general of the Union of Finance Alumni of Peking University, and is a Fellow of Aspen Institute's China Fellowship Program. Mr. Lin received his bachelor's degree in money and banking from Peking University in 2001 and is an EMBA candidate of PBC School of Finance of Tsinghua University.

Lei Liu
President

Lei Liu is our co-founder and has been serving as our executive president and chief risk officer since 2007. Mr. Liu will serve as our director starting from the SEC's declaration of effectiveness of our registration statement on Form F-1, of which this prospectus is a part. Prior to founding our business, Mr. Liu worked as the senior product manager of the retail banking department of the head office of China Minsheng Bank (HKEX: 1988) from 2006 through 2007, responsible for developing personal loan products. Prior to that, Mr. Liu served as a supervisor of personal finance business with the Shenzhen branch of China Minsheng Bank, responsible for business development and product design since 2003. Mr. Liu received his bachelor's degree in economics from Shanghai University of Finance and Economics in 2003, and his EMBA degree from Peking University in 2018.

Yifan Ren
Vice Chairman of Board of Directors

Yifan Ran has been our director since January 2014, and vice chairman of the board of directors since June 2020. Mr. Ren has been serving as the general manager of Beijing Aidi Telecommunication Co., Ltd. since June 2012. From January 2009 to June 2012, Mr. Ren worked with Beijing Tiantianfeidu Information Technology Co., Ltd. as the general manager. Between June 2005 and June 2006, Mr. Ren worked as a producer with Beijing News Radio. Mr. Ren received his bachelor's degree in journalism from Peking University in 2005 and his master's degree in media & communications from Fordham University in 2009.

Member of the Audit Committee
Changxing Xiao
Director

Changxing Xiao has been a director of our company since January 2014. Mr. Xiao founded Will Hunting Capital in 2014 and has been serving as a partner since its inception. From 2001 to 2013, Mr. Xiao served as the chief executive officer and chairman of the board of Beijing Hi Sun Advanced Business Solutions Information Technology Limited. From 1995 to 2000, Mr. Xiao served as a department head with Beijing Founder Order Computer System Co., Ltd. Mr. Xiao received his bachelor's degree in international finance from Peking University in 1995.

Fangxiong Gong
Independent Director

Fangxiong Gong will serve as our independent director starting from the SEC's declaration of effectiveness of our registration statement on Form F-1, of which this prospectus is a part. Dr. Gong has been in the financial industry for more than 23 years and is widely recognized in both the research and investment banking fields. Dr. Gong is currently a responsible officer of First Seafront Financial Limited, in respect of Type 1 (Dealing in Securities), 4 (Advising on Securities) and 9 (Asset Management) regulated activities since November 2016 and a responsible officer of First Seafront International Capital Limited, in respect of Type 1 (Dealing in Securities) and 6 (Corporate Finance) regulated activities since September 2018. Dr. Gong currently serves as an independent non-executive director of Bank of Shanghai Co., Ltd. (SSE:601229), a company listed on the Shanghai Stock Exchange. From September 2009 to April 2015, Dr. Gong served as a Managing Director of JPMorgan Securities (Asia Pacific) Ltd and Chairman of JPM China Investment Banking, and led JPMorgan China investment banking business. From June 2004 to August 2009, Dr. Gong acted as Head of JPMorgan China Research / Strategy and Chief Economist, leading JPMorgan's China research team covering equity research, market strategy, macro and foreign exchange rates. Dr. Gong also co-headed JPMorgan EM Asia market research and strategy. Before his career at JPMorgan, Dr. Gong was the Chief Strategist and Co-Head of Global Currency and Rates Research at Bank of America from September 1997 to May 2004. Dr. Gong was an economist at the Federal Reserve Bank of New York from 1995 to 1997, where his duties included research and policy submissions to the Federal Open Market Committee. Dr. Gong holds a Ph.D. in Financial Economics from the University of Pennsylvania, with the Ph.D. thesis jointly done in the Wharton School of University of Pennsylvania and the Economics Department of the University of Pennsylvania, an M.S. in Physics from Temple University in Philadelphia, an M.A. in Operation Research and Economics and a B.S. in Physics from Peking University.

Independent Director
Member of the Audit Committee
Member of the Compensation Committee
Member of the Nominating and Corporate Governance Committee
David Cui
Independent Director

David Cui will serve as our independent director starting from the SEC's declaration of effectiveness of our registration statement on Form F-1, of which this prospectus is a part. Mr. Cui has extensive experience in public accounting and financial management. Mr. Cui currently serves as the chief financial officer of Huami Corporation (NYSE: HMI) since August 2017. Mr. Cui has also served as an independent non-executive director of Inke Limited (HKEX: 3700) since June 2018. From August 2015 to April 2017, Mr. Cui was the chief financial officer of China Digital Video Holdings Limited (HKEX: 8280). Prior to that, Mr. Cui was an independent financial advisor to high growth companies on business strategies, fund raising, corporate governance and accounting matters. From April 2011 to August 2013, Mr. Cui was the chief financial officer in iKang Healthcare Group, Inc. (Nasdaq: KANG). He was an audit senior manager of Deloitte Touche Tohmutsu, China from April 2007 to April 2011. Prior to that, Mr. Cui was the financial reporting manager of Symantec Corporation (Nasdaq: SYMC). From April 2004 to August 2006, he served as an audit manager of Ernst & Young, California. Mr. Cui was a senior auditor in the Audit and Advisory Services practice of Health Net, Inc., California from May 2001 to April 2004. From January 1996 to May 2001, Mr. Cui worked in public accounting in Canada and the United States. Mr. Cui received his bachelor's degree in business administration from Simon Fraser University, Canada in September 1997. Mr. Cui is a licensed CPA in the United States and Canada.

Financial Expert
Independent Director
Chair of the Audit Committee
Chair of the Compensation Committee
Chair of the Nominating and Corporate Governance Committee
Email AlertsEmail Alerts
RSS FeedsRSS Feeds
IR ContactsIR Contacts
SearchSearch

Search Investor Relations